top of page

הומאופתיה לטיפול ביתר לחץ דם 
אצל נשים וגברים

כשמזהים יתר לחץ דם אצל חולה, נהוג לעשות בירור לצורך מציאת האיבר או המערכת האשמים בתופעה.

למשל, אי ספיקת לב או כליות עלולים לגרום ליתר לחץ דם. האמת היא שאת האיבר ה"אשם" ניתן לזהות רק ב 10% מהמקרים. ב 90% מהפעמים לא ניתן למצוא סיבה פיזיולוגית ליתר לחץ דם. מצב כזה, שלא מוצאים את האיבר שאחראי לבעיה, נקרא יתר לחץ דם ראשוני.

 

הסיבות ליתר לחץ דם ראשוני המפורסמות לרוב הן השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית.
יחד עם זאת, ישנם אנשים הסובלים מעודף משקל, שלא עושים פעילות ספורטיבית- ולא סובלים מיתר לחץ דם. ולהפך, ישנם אנשים בריאים עם משקל תקין, שעושים פעילות גופנית- ועדיין סובלים מיתר לחץ דם.

 

כשלא מבינים את הסיבה לבעיה קשה לפתור אותה מהשורש. בגלל זה רוב האנשים שמתחילים טיפול תרופתי ממשיכים איתו עד סוף החיים, כי הטיפול הוא סימפטומטי ולא נסיבתי.

 

בהומאופתיה קיימת היכולת לזהות את הסיבה האמתית לבעיות רפואיות שונות ולטפל בהן. לכן, טיפול כזה יהיה יעיל מאוד במקרים כמו יתר לחץ דם ראשוני. הומאופתים קלסיים יודעים לעשות אבחנה שונה מזאת של הרופאים הקונבנציונליים, שבזכותה אנו מגיעים אל שורש הבעיה.

הטיפול ההומיאופתי הוא טיפול בשורש ולא בסימפטומים. אנחנו לא שמים פלסטר.

 

הסיבות הנפוצות ליתר לחץ דם ראשוני נמצאות במישור פיזי או הרגשי והן:

 • תזונה לקויה עקב חוסר בשליטה עצמית

 • ספיגת מזון לקויה הנובעת מחוסר איזון פיזי או נפשי

 • חוסר ביטחון קיומי

 • כעסים שנדחקו פנימה

 • טראומה לאחר גירושין

 • פוסט טראומה אחרי בהלה או הלם

 • אכילה רגשית הנובעת מבעיה רגשית מסוימת 

 • כאבים חזקים או רגישות יתר לכאבים

 • דיכוי של סימפטומים פיזיים שונים על ידי שימוש בתרופות כימיות

 • מתח נפשי גבוה הנובע מהרגישות הספציפית של מטופל
   

אתן דוגמה במקרה שטיפלתי בו:
 

הגיע אלי גבר בן 40, שהקפיד מאוד על תזונה נכונה ופעילות גופנית סדירה. למרות שניהל אורח חיים בריא הוא סבל מלחץ דם גבוה. הוא הגיע לטיפול כי לא רצה להתחיל לקחת תרופות, וביקש להבין למה סובל מהבעיה הזו. באבחון שעשיתי עלה כי הוא אף פעם לא מבטא את הרגשות שלו. הוא מאמין שזה לא מועיל, ויכול רק לקלקל את היחסים עם הקרובים אליו.
הסברתי לו שביטוי רגשות חשוב לפעילות התקינה של הגוף. רגש שלילי מייצר אנרגיה שלילית, שבסופו של דבר יכולה להתבטא בבעיות גופניות כמו יתר לחץ דם. תשובתו הייתה שהוא פשוט לא מסוגל להוציא את הרגשות שלו החוצה. המשכנו לנסות להבין לעומק את הסיבה לכך, והתברר שהחסימה הרגשית שלו נבעה מחוסר ביטחון שבא לידי ביטוי בסיטואציות אמוציונליות.
הטיפול שקיבל בעקבות כך נתן פתרון לחסימה הרגשית זו, ובזכות זה לחץ הדם שלו חזר לערכים תקינים.

הטיפול הזה הוא דוגמה מעולה לריפוי דרך שורש הבעיה. טיפול בבעיה הרגשית, שהובילה לבעיה פיזית, גרם לבעיה הגופנית להעלם, וגם למטופל לייצר יותר אנרגיה חיובית בחיי היומיום שלו.

מה ניתן לצפות מטיפול הומאופתי ביתר לחץ דם ראשוני?
 

 • הטיפול ההומאופתי היעיל ביותר יהיה לפני תחילת השימוש בתרופות כימיות.

 • בקרב אנשים הנמצאים במעקב רפואי עקב "תרום יתר לחץ דם", הטיפול ההומאופתי יכול לאזן ולהוריד את לחץ הדם לתחום הנורמה.

 • אם אתם נוטלים תרופות נגד יתר לחץ דם פחות משנתיים, יש סיכוי טוב שלאחר טיפול הומאופתי תוכלו להפחית אותן בהדרגה תחת השגחה של הרופא המטפל.

 • טיפול הומאופתי יכול להיות יעיל מאוד במקרים בהם לחץ הדם לא מאוזן למרות נטילת התרופות הכימיות.

 • טיפול הומאופתי יכול לעזור לאנשים העומדים בפני העלאת מינון התרופות. במקרים אלו טיפול הומאופתי יכול למנוע זאת.

 חשוב לציין כי הפחתת השימוש בתרופות הכימיות יכול לקרות אך ורק באישור ועל ידי הרופא המטפל ותחת מעקב צמוד שלו. להומאופתים אין זכות להפסיק או להפחית למטופל תרופות שרופא רשם לו. תהליך הפסקת או הפחתת התרופות יכול להתחיל רק לאחר שמצב הבריאותי הכללי (לפי אבחון הומאופתי)  של המטופל משתפר באופן ברור במשך חצי שנה לפחות.

 

לסיכום, טיפול הומיאופתי במקרים של יתר לחץ דם ראשוני יכול לטפל בתופעה כי הוא מרפא אותה מהשורש. גם במקרה זה, כמו בסיטואציות רפואיות רבות אחרות, יכולות להיות סיבות נפשיות רבות שגורמות לבעיה.
בסופו של דבר, טיפולים הומיאופתיים מוצלחים יכולים לעזור להפחית את מינון התרופות ואף להפסיק אותן במקרים מסוימים. הכי חשוב זה להיעזר בסבלנות, ולהקשיב להוראות הרופא המטפל בכל הקשור למינונים.

bottom of page