top of page

סקירה קצרה של רמדיס הומאופתיות נבחרות

ACONITE

רמדי על בסיס צמח. תעזור לילד שדלקת אוזניים פתאומית בעקבות חשיפה לקור עז.

הדלקת מתחילה לאחר התקררות,
כשהרגליים נרטבות.
דלקת דרכי ​​השתן יכולה להתחיל לאחר פחד גדול. מתאימה לאדם שנימצא בסוג של פוסט טראומה.
למשל, יש אנשים שלחמו בעזה, ומאז שכמעט נפגעו באחת ההפצצות הם קופצים כששומעים כל צליל שעלול להזכיר להם אזעקה.
בשביל אנשים כאלו כל שינוי בלתי צפוי עלול להוביל לתגובה קיצונית.
מה לעשות? איך להגיב? הלם.
לכן, כל סוג של הפתעה יכול להוביל לתגובה של הלם.

AGARICUS

רמדי על בסיס פטריה. מתאים לילדים שבנוסף לעובדה שמתחילים לדבר מאוחר, מתחילים ללכת מאוחר. הם חווים קושי בקואורדינציה, ויש להם נטייה להפיל דברים.

Aloeרמדי על בסיס צמח האלוורה. מתאימה לאנשים אגוצנטריים שמחליטים בעצמם מה צריך לקרות ומתי. לדוגמה, קשישה עם דמנציה שדורשת שרק בת אחת מסויימת שלה תטפל בה. כל חריגה מהכללים הספציפיים אותם היא הציבה גוררים מתח (אפילו הפתעות נעימות!) ולבעיות במערכת העיכול (כאבים/עצירות/טחורים).

APIS

רמדי על בסיס דבורה.
דלקת דרכי ​​השתן מתחילה בשל העובדה כי שתן אינו יכול לצאת החוצה.
יכול להיות מלווה בבצקת.
לאחר מתן הרמדי השתן מתחיל לזרום בחופשיות.

BARITA CARBONICA

רמדי על בסיס מינרל. מתאימה לילד כאשר כאבי אוזניים מלווים בשקדים נפוחים ומוגדלים שעשויים אפילו לגעת זה בזה (kissing tonsils).
בדרך כלל אצל ילדים עם עיכוב התפתחותי כלשהו. מתאים לילדים שבנוסף לקושי בדיבור קשה להרגיל אותם לעשיית צרכים בסיר, הם מאוד מתביישים ממבוגרים. קיימת גם בעיה בסינון רעלים לכן לעתים קרובות בלוטות הלימפה בצוואר יהיו נפוחות אצל ילדים אלה.

BELLADONNA

רמדי על בסיס צמח. מתאימה במקרים של כאב פתאומי, חד וחמור, בדגש על אוזן ימין. הכאב מתחזק עם כל תנועה אפילו קלה ביותר. אדמומיות של האפרכסת.

CALCAREA CARBONICA

רמדי על בסיס חלק הפנימי של צדפה. ילדים שחוששים מהכל. הם אוהבים להסתתר ומכסים את עצמם עם השמיכה עד מעל הראש. לרוב מזיעים הרבה בראש והזיעה מפרישה ריח חמצמץ. עלולים לסבול מעודף משקל.

CANTHARIS

רמדי על בסיס זבוב ספרדי. יכולה לעזור במקרים של תחושה של צריבה אינטנסיבית מאוד בזמן מתן שתן. כל טיפה גורמת לתחושת חומצה בוערת. כאבים עזים בשלפוחית ​​השתן ובשופכה.
הקלה זמנית לאחר מתן שתן. חוסר יכולת להתאפק.
ברמה רגשית - מרגישה כעס.
ברמדי זו משתמשים לעתים קרובות כאשר התלונה העיקרית היא כאב בלתי נסבל.

CHAMOMILLA

רמדי על בסיס צמח. מתאימה לילד מתבכיין מאוד, לא מאפשר לאף אחד להתקרב ולגעת באוזנו, אפילו לא לרופא, צועק ובוכה כל הזמן ודורש שיישאו אותו על הידיים.

CHINA

רמדי על בסיס הצמח China Officinalis, והיא הרמדי הראשונה שגילה ד״ר הנמן.
מתאימה לאנשים חולמניים עם הרבה פנטזיות.
אדם שלא יודע מתי לעצור, הכל מעורר אצלו עניין. יש לו יותר מדי תחביבים והוא לא יכול למצוא משהו אחד ולהתמקד בו. במצב כזה הפתעות רק ילהיטו וייצרו בעיות נוספות. המטופל מרגיש שהוא תקוע (והוא אכן נתקע). הוא מאופיין ברגישות מוגברת לגירויים חיצוניים, קשה לו לעכל את הגירויים ברמה הרגשית והפיזית.
לכן, הוא לרוב לא יהיה מרוצה מכלום. China מסייעת גם לבעיות בכבד ולהליקובקטר פילורי.
כמו כן, היא אחת הרמדיז החשובות למלריה.

COFFEA
מוכן על בסיס הצמח Coffea cruda. הרמדי תעזור לאדם שמוציא הרבה אנרגיה על כל דבר. אדם שמתייחס באחריות רבה לכל דבר שהוא עושה. בכל סיטואציה הוא נוטה לקחת אחריות, מה שמוביל למתח מתמיד שמקשה על הירדמותו בלילה.
הפתעות (גם אם הן נעימות) דורשות אקסטרה אנרגיה מהגוף, שכבר גם ככה בקושי קיימת (לא סתם אנשים רבים שותים קפה כשאין להם כוח).

CROCUS SATIVUS

רמדי על בסיס צמח הזעפרן. על אדם שיכול להיעזר ברמדי זו ניתן לראות מצב רוח שנוטה להשתנות כל חמש דקות. פעם הוא צוחק ומיד לאחר מכן בוכה. פתאום מקבל התקף זעם לא מוסבר. עונה תשובות בצורה אימפולסיבית ולאחר מכן מתחרט על דבריו. לא חש/חשה בנוח תחת השמש. ברמה הפיזית אצל נשים, בעיות רבות במערכת הרבייה הנשית, כולל פוריות.

CYCLOMEN
רמדי על בסיס הצמח Cyclomen. אדם שרמדי זו מתאימה לו לוקח קשה מאוד שינויים בחיים. לדוגמה: היא עושה הכל בבית, בעלה רק מרוויח כסף. היא כל כולה עם המשפחה, עם הילדים. חוגים, שיעורי בית, אירוח, רשימות למכולת, ניקיון.. היא עושה את הכל. אם פתאום אין מספיק זמן לאחת ממטלות הבית היא מיד מרגישה אשמה. אז איפה יש כאן מקום להפתעות? הרי כל דקה ביום מתוכננת. Cyclomen מרפא גם בעיות הורמונליות הקשורות לווסת, הפלות טבעיות וכו׳.

GELESEMIUM
רמדי על בסיס הצמח Gelesemium sempervirens (יסמין צהוב).
אחת הרמדיז הנפוצות ביותר בקרב אנשים לחוצים מאוד לפני מבחנים או כל דבר בסגנון.
אותם אנשים מרגישים לעיתים קרובות חרדה קשה וחוסר אונים (תחושה של חוסר יכולת להתמודד עם סיטואציות).
קשה להם עם הפתעות, הם יכולים להשתתק ולהיות בלי מילים (המוח הופך להיות משותק).
ברמדי זו נעשה שימוש לטיפול בשפעת, כאשר המטופל מותש וחווה כאבי שרירים.
יכול לסייע גם לאנשים הסובלים מבריחות שתן.

HYOSCYAMUS NIGER
מופק מצמח ה Hyoscyamus niger (שיכרון).
הפחד להרגיש נבגד הוא הסימפטום המרכזי לשימוש ברמדי.
הפתעה? איך זה ייתכן? למה שיקרה דבר כזה? אתה מנסה לקנות אותי?
רמדי זו מסייעת לרוב לילדים שנהיים קנאים יתר על המידה לאחר לידת אח או אחות.
"נבגדתי למען ילד חדש" היא התחושה איתה ילד שנוטלHyoscyamus יסתובב.
על מנת לזכות שוב בתשומת ליבם של ההורים, ילדים כאלה עשויים אפילו לעשות צרכים במכנסיים במכוון.

KALI-CARBONICUM 
אנשים שמוצאים פתרון במלחי אשלגן הם אנשים אחראיים שתחושת מחויבות גדולה מלווה אותם.
הם עובדים יותר עם האינטלקט ועוצרים רגשות בפנים. רגש מיוחס לאיכות של המים (מתוך 4 איכויות – אש, אוויר אדמה ומים) , לכן רגש עצור עלול לגרום ליובש פנימי שבא לידי ביטוי בעצירות ובעיות לב.
המחויבות הגדולה מייצרת אצל אנשים כאלה צורך להיות כל הזמן בשליטה, לכן יש להם רגישות מוגברת לדברים שלא נמצאים בשליטתם כולל דגדוגים והפתעות.

LACHESIS
הרמדי מופקת מארס של נחש (אחד ממני הצפע).
אחד המאפיינים של נחש הצפע (כמו גם של נחשים רבים אחרים) הוא התקפת פתע.
הצפע יכול לתצפת בקורבן שלו במשך שעות, ואז להתנפל עליו ברגע הכי לא צפוי עבורו.
בתפיסה מודעת או לא מודעת של מי שיכול לפגוע ב״מפתיע״ נמצא גם הפחד מהתקפת הפתע.
בדומה מאוד, אנשים שרמדי זו מתאימה להם לא אוהבים (אפילו פוחדים) הפתעות או מצבים בלתי צפויים.
לכסיס מסייעת במיוחד לתסמיני תקופת גיל המעבר אצל אישה, עוזרת לשיפור זרימת הדם ומאפשרת להתעורר בבוקר רעננים ונינוחים. מאפיין נוסף הוא שהתסמינים יופיעו לרוב בצד שמאל, או שיתחילו בצד שמאל ואז יעברו לימין.

MERCURIS

רמדי על בסיס מינרל. מתאימה לילד שיש לו דלקת אוזניים שמלווה בריח רע מהפה, לרוב מדובר באוזן הימנית. החמרה בשעות הלילה ובעת בליעה. לרוב מלווה גם בכאב גרון. הילד יסבול בנוסף מהזעת יתר וריור יתר. אנשים שרמדי זו תתאים להם, הם בעלי תפיסה כמו של מרגל שחי בסביבה עוינת וחייב להיות דרוך וערני כל הזמן כדי להישאר בחיים. אז, אתם יודעים, אין כאן מקום להפתעות. הרמדי מסייעת לדלקות גרון, שפעת, ריח רע מהפה, ליחה, כאבי עצמות שמחמירים בשעות הלילה (באופן כללי, רוב הסימפטומים מחריפים בשעות הלילה) ועוד.

NATRIUM CARBONICUM 
רמדי המבוססת על מי סודה. מתאימה לאנשים מופנמים, שכלל לא ניכר עליהם שהם כאלה. כלפי חוץ הם מחייכים ומסתירים טוב טוב את רגשותיהם. הם נפגעים בקלות ורגישים מאוד למוזיקה. המרחב האישי שלהם חשוב להם מאוד, לכן הפתעות יכולות להוות הפרה של השלווה שלהם. Nat-C יכול לסייע לאנשים הסובלים ממיגרנות, במיוחד כאלו שמחמירות בשהייה בשמש. כמו כן, הרמדי יכולה לעזור לאנשים עם חולשה ברגליים, ו/או שיש להם נטייה לנקעים.

NATRUM MURIATICUM

רמדי על בסיס מינרל. לילדים סגורים מאוד, המעדיפים להיות לבד. אם הם נפגעים, הם צריכים את הזמן שלהם עם עצמם ושום שכנוע חיצוני לא יעזור, להפך, רק ייגרע. ילדים שאוהבים מלח. הם זוכרים ריבים וויכוחים הרבה זמן ולא סולחים מהר. בעיות בהתפתחות יכולות לנבוע בעקבות אובדן אדם אהוב, או במקרה שהאם איבדה קרוב משפחה במהלך ההריון.

NUX VOMICA

רמדי על בסיס צמח. יכולה לעזור במקרים של מתן שתן מתמיד, תחושה ששלפוחית ​​השתן לא מתרוקנת עד הסוף. משתחררת רק כמות קטנה של שתן.
קלה על הכאב לפני מתן שתן.
מטופל\ת מרגיש\ה החמרה כללית מכעס, קפה ואלכוהול
דלקת דרכי ​​השתן אצל אנשים שמתאימה להם - NUX-V עלולה להופיע כתוצאה מדיכוי טחורים (על ידי משחות או ניתוח למשל) - לפי ד"ר מוריסון
מצב רוח - מטרד וחרדה
לעתים קרובות משתמשים ברמדי זו כאשר התלונה העיקרית היא מתן שתן תכוף מאוד.

OPIUM
רמדי המופקת מצמח הפרג (כן, אופיום הומאופתי!).
אחת הרמדיז השימושיים ביותר במקרים של שיתוק באיבר מסוים או מערכת בגוף. לדוגמה עצירות, בדגש על עצירות אצל תינוקות (תנועה פריסטלטית משותקת) או להיפך, מצב של עשיית צרכים בלתי מבוקרת (שיתוק סוגרים) במקרים של חסימה רגשית, עייפות מוגברת, חוסר רגישות פיזית (הילד לא בוכה כשמקבל מכה חזקה כי לא חש בכאב). הבעיות עלולות לצוץ עקב בהלה גדולה, שכן יכולה להיגרם מהפתעה, גם אם היא נעימה.

PETROLIUM

רמדי על בסיס נפט.
יעיל במקרה של דלקת שלפוחית ​​השתן ודלקת השתן.
הכאב מגיע באופן פתאומי.
התלונה העיקרית היא גירוד קשה ועקצוץ בשופכה.

PULSATILA

רמדי על בסיס צמח. מתאימה לילד שסובל מכאבים באוזן ימין. תחושת גודש, פעימות. הכאב מקרין לפנים ולשיניים, ונרגע באוויר הפתוח. הילד מחפש חיבה ובוכה כדי לקבל תשומת לב. מתן שתן פתאומי ועז.
בריחת שתן בזמן בו המחשבה מרוכזת במשהו אחר.
הכאב מתעצם לאחר מתן שתן. הרמדי משמשת לרוב נשים, היא מסייעת לוויסות תפקוד זרימת הדם וההורמונים. מתאימה לאנשים שהסימפטומים שלהם כל הזמן משנים צורה או מיקום. אנשים רגישים יתר על המידה- עלולים לדמוע מכל סיבה קטנה. עם זאת, לרוב אין תחושת צמא ויכולות להיווצר בצקות ברגליים (חוסר איזון של יסוד המים). תסמינים משתנים מעידים על חוסר יציבות, לכן כל הפתעה לא צפויה אינה רצויה, מכיוון שהיא תורמות לחוסר היציבות עוד יותר.

SCUTELARIA

הרמדי מופקת מהצמח Scutelaria lateriflora (קערורית אמריקאית) ממשפחת ה״שפתניים״ (בינהם גם מליסה ואורגנו). הרמדי מתאימה לאנשים שמוציאים הרבה אנרגיה על דברים טובים ורעים כאחד. כתוצאה מכך, יכולים להיות כאבי ראש, קושי בריכוז וחשיבה ועייפות.
ובכן, כשאין כוח – אין גם חשק להפתעות.

SILICA

רמדי על בסיס מינרל. מתאימה לילד שסובל מתחושה של סתימה באוזניים עם הקלה בזמן בליעה או פיהוק. הילד כל הזמן מחטט ונוגע באוזניו. החמרה בשעות הלילה, במזג אוויר קר, רעשים חזקים ונזלת. ילדים רזים, עקשנים, חוששים מזריקות וחפצים חדים. לרוב יהיו בעיות בגמישות. לא מראים את הרגשות ושומרים הרבה בפנים (גם המילים).

STAPHISAGRIA

הדלקת שלפוחית ​​השתן מופיעה לאחר קיום יחסי מין או במהלך הלידה.
הדלקת דרכי ​​השתן מלווה בתחושת קור.
הדלקת שתן מתגברת בתנועה.

bottom of page