מה זה רמדי (תרופה הומאופתית)?

 

הכנות הומאופתיות (רמדי) מבוססות על חומרים טבעיים שעוברים תהליך הכנה מיוחד שמבוסס על דילולים ונעורים.

רמדיס לא מכילות חומרים כימיים.

 

דוגמאות של החומרים שרמדיס מבוססות עליהם:
 

 • צמחים
   

 • מינרלים
   

 • הפרשות של חיות (ארס למשל)
   

 • רקמות אנושיות (חלב אם למשל)
   

על תכונה של כל רמדי לומדים בעזרת ניסוי שנקרא פרובינג (Proving) - הסבר על פרובינג נמצא כאן.

על מנת לבחור ברמדי הנכונה (אחד מתוך 3500)  המטופל צריך לעבור תהליך אבחון הומאופתי שמטרתו לאבחן את שורש הבעיה. יש להתאים את הרמדי לבן אדם באופן אישי לפי ממצאי האבחון.

דוגמאות לבחירת הרמדי לפני מצב המטופל ניתן למצאו בהמשך.

שימו לב: המידע שמופיע באתר זה להמחשה בלבד.
אני, ולנטינה גליק, לא נושאת אחראיות על מי שמחליט להשתמש במידע זה על דעת עצמו ללא התייעצות עם הומאופת מומחה.

רמדיס הומאופתיות מכינים בבתי מרקחת לפני מרשם שנשלח על ידי הומאופת.

בארץ ישנם מספר בתי מרקחת הומאופתים כולל סופר-פארם.

במקרים נדירים מזמינים רמדי מבית מרקחת בחו"ל.

לרשימת בתי המרקחת הומאופתים בארץ ודרכי יצירת קשר לחצו כאן

 

רמדיס נפוצות לדלקות אוזניים (רשימה חלקית)

CHAMOMILLA

רמדי על בסיס צמח. מתאימה לילד מתבכיין מאוד, לא מאפשר לאף אחד להתקרב ולגעת באוזנו, אפילו לא לרופא, צועק ובוכה כל הזמן ודורש שיישאו אותו על הידיים.

MERCURIS

רמדי על בסיס מינרל. מתאימה לילד שיש לו דלקת אוזניים שמלווה בריח רע מהפה, לרוב מדובר באוזן הימנית. החמרה בשעות הלילה ובעת בליעה. לרוב מלווה גם בכאב גרון. הילד יסבול בנוסף מהזעת יתר וריור יתר.

PULSATILA

רמדי על בסיס צמח. מתאימה לילד שסובל מכאבים באוזן ימין. תחושת גודש, פעימות. הכאב מקרין לפנים ולשיניים, ונרגע באוויר הפתוח. הילד מחפש חיבה ובוכה כדי לקבל תשומת לב.

SILICA

רמדי על בסיס מינרל. מתאימה לילד שסובל מתחושה של סתימה באוזניים עם הקלה בזמן בליעה או פיהוק. הילד כל הזמן מחטט ונוגע באוזניו. החמרה בשעות הלילה, במזג אוויר קר, רעשים חזקים ונזלת.

ACONITE

רמדי על בסיס צמח. תעזור לילד שדלקת אוזניים פתאומית בעקבות חשיפה לקור עז.

BARITA CARBONICA

רמדי על בסיס מינרל. מתאימה לילד כאשר כאבי אוזניים מלווים בשקדים נפוחים ומוגדלים שעשויים אפילו לגעת זה בזה (kissing tonsils).

בדרך כלל אצל ילדים עם עיכוב התפתחותי כלשהו.

BELLADONNA

רמדי על בסיס צמח. מתאימה במקרים של כאב פתאומי, חד וחמור, בדגש על אוזן ימין. הכאב מתחזק עם כל תנועה אפילו קלה ביותר. אדמומיות של האפרכסת.

 

דוגמאות לבחירת הרמדי לפי פתולוגיה

רמדיס נפוצות לדלקות אוזניים

רמדיס נפוצות לילדים עם לקות בדיבור

רמדיס לדוגמא לדלקות בדרכי השתן

רמדיס לאנשים שלא אוהבים הפתעות נעימות

רמדיס לדוגמא לכאבי ראש (מיגרנה)

 

איפה רוכשים רמדי

בתי מרקחת הומאופתים בארץ

רמדיס לילדים עם לקות בדיבור (דוגמאות)

AGARICUS

רמדי על בסיס פטריה. מתאים לילדים שבנוסף לעובדה שמתחילים לדבר מאוחר, מתחילים ללכת מאוחר. הם חווים קושי בקואורדינציה, ויש להם נטייה להפיל דברים.

BARITA CARBONICA

רמדי על בסיס מינרל. מתאים לילדים שבנוסף לקושי בדיבור קשה להרגיל אותם לעשיית צרכים בסיר, הם מאוד מתביישים ממבוגרים. קיימת גם בעיה בסינון רעלים לכן לעתים קרובות בלוטות הלימפה בצוואר יהיו נפוחות אצל ילדים אלה.

NATRUM MURIATICUM

רמדי על בסיס מינרל. לילדים סגורים מאוד, המעדיפים להיות לבד. אם הם נפגעים, הם צריכים את הזמן שלהם עם עצמם ושום שכנוע חיצוני לא יעזור, להפך, רק ייגרע. ילדים שאוהבים מלח. הם זוכרים ריבים וויכוחים הרבה זמן ולא סולחים מהר. בעיות בהתפתחות יכולות לנבוע בעקבות אובדן אדם אהוב, או במקרה שהאם איבדה קרוב משפחה במהלך ההריון.

CALCAREA CARBONICA

רמדי על בסיס חלק הפנימי של צדפה. ילדים שחוששים מהכל. הם אוהבים להסתתר ומכסים את עצמם עם השמיכה עד מעל הראש. לרוב מזיעים הרבה בראש והזיעה מפרישה ריח חמצמץ. עלולים לסבול מעודף משקל.

SILICEA

רמדי על בסיס מינרל. ילדים רזים, עקשנים, חוששים מזריקות וחפצים חדים. לרוב יהיו בעיות בגמישות. לא מראים את הרגשות ושומרים הרבה בפנים (גם המילים).

 

רמדיס לדוגמא לדלקות בדרכי השתן

CANTHARIS

רמדי על בסיס זבוב ספרדי. יכולה לעזור במקרים של תחושה של צריבה אינטנסיבית מאוד בזמן מתן שתן. כל טיפה גורמת לתחושת חומצה בוערת. כאבים עזים בשלפוחית ​​השתן ובשופכה.

הקלה זמנית לאחר מתן שתן. חוסר יכולת להתאפק.

ברמה רגשית - מרגישה כעס.

ברמדי זו משתמשים לעתים קרובות כאשר התלונה העיקרית היא כאב בלתי נסבל.

 

NUX VOMICA

רמדי על בסיס צמח. יכולה לעזור במקרים של מתן שתן מתמיד, תחושה ששלפוחית ​​השתן לא מתרוקנת עד הסוף. משתחררת רק כמות קטנה של שתן.

קלה על הכאב לפני מתן שתן.

מטופל\ת מרגיש\ה  החמרה כללית מכעס, קפה ואלכוהול

דלקת דרכי ​​השתן אצל אנשים שמתאימה להם - NUX-V עלולה להופיע כתוצאה מדיכוי טחורים (על ידי משחות או ניתוח למשל) - לפי ד"ר מוריסון

 

מצב רוח - מטרד וחרדה

לעתים קרובות משתמשים ברמדי זו כאשר התלונה העיקרית היא מתן שתן תכוף מאוד.

  

PETROLIUM

 רמדי על בסיס נפט.

יעיל במקרה של דלקת שלפוחית ​​השתן ודלקת השתן.

 הכאב מגיע באופן פתאומי.

 התלונה העיקרית היא גירוד קשה ועקצוץ בשופכה.

  

PULSATILLA

 רמדי על בסיס צמח.

מתן שתן פתאומי ועז.

 בריחת שתן בזמן בו המחשבה מרוכזת במשהו אחר.

 הכאב מתעצם לאחר מתן שתן.

 

ACONITE

 רמדי על בסיס צמח.

הדלקת מתחילה לאחר התקררות,

כשהרגליים נרטבות.

דלקת דרכי ​​השתן יכולה להתחיל לאחר פחד גדול.

 

APIS

רמדי על בסיס דבורה.

דלקת דרכי ​​השתן מתחילה בשל העובדה כי שתן אינו יכול לצאת החוצה.

יכול להיות מלווה בבצקת.

לאחר מתן הרמדי השתן מתחיל לזרום בחופשיות.

 

STAPHISAGRIA

הדלקת שלפוחית ​​השתן מופיעה לאחר קיום יחסי מין או במהלך הלידה.

הדלקת דרכי ​​השתן מלווה בתחושת קור.

הדלקת שתן מתגברת בתנועה.

 

רמדיס לאנשים שלא אוהבים הפתעות נעימות

כרגע הכתבה רק בשפה הרוסית. 

התרגות לעברית יהיה מוכן בשבועיים הקרובות

 
 

תיאור מקוצר של רמדיס נבחרות

APIS

כבר סיפרתי לכם בעבר על העקרון המנחה של הומיאופתיה – דומה בדומה מרפא. לכן, הרמדי הזו שמקורה בארס של דבורת הדבש נועדה לטפל בסימפטומים הדומים לאלו הנגרמים מעקיצת דבורה – נפיחות, אדמומיות, בצקת, תגובה אלרגית חזקה; כל אלו ייעלמו בעזרת רמדי זו. עוד מצבים בהם רמדי זו יעילה הם בצקות ברגליים (במיוחד כאשר אין תחושת צמא), נפיחות והצטברות נוזלים שהגוף לא מצליח לשחרר לבד. גם במצבים של דלקת בדרכי השתן היא יכולה להיות מאד יעילה, במיוחד כאשר יש בצקות ואפילו חשש לדלקת בכליות. רמדי זו היא אחת מהרמדיס שאני ממליצה שלכל אחד יהיה בקבוק שלה בבית, למקרה הצורך.

 לרמדי זו יש עוד שימושים רבים.

 

IGNATIA

רמדי זו נחשבת לאחת הרמדיס הפופולריות ביותר כיום עבור נשים. האישה שיכולה להיעזר ברמדי זו היא בדרך כלל אישה עם הרבה ערכים, אחראית, לא סובלת חוסר צדק, במיוחד כשהוא פוגע בקרובים אליה, והיא מוכנה לצאת למלחמה כנגדו. אותה אישה מדכאת פעמים רבות את הרגש שלה, כדי להתאים לדמות כלשהי שהיא מייצרת לעצמה בראש, ותגיע לעיתים אף למצב של לא להרגיש כלל, הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית. התסמינים הפיזיים יכולים להיות גודש בגרון או באזור הלב, נימול בידיים או ברגליים, דלקות גרון מסוג מסוים ועוד.

הרמדי הזו גם מתאימה במקרים של דכאון אחרי אהבה נכזבת, או אבל על אובדן של אדם קרוב, כאשר אין יכולת לבטא את הרגש ולשחרר אותו.

 לרמדי זו יש עוד שימושים רבים.

LAC CANINUM

בין שורת החומרים המדהימים מהם ניתן לייצר רמדיס, נמצאת הרמדי הזו, אשר עשויה מחלב כלבים. האנשים להם היא תתאים הם אנשים מאד מרצים, שמרגישים כמו קורבן ולעיתים גם היו קורבן להתעללות. הם לא מוצאים את עצמם בתוך המשפחה, לא מרגישים שייכים, או שווי ערך. הם אנשים שיתכן ויש להם פחד מכלבים (בעיקר בשל הצורך להיות כל הזמן בשליטה) או שהם רגישים לחלב או פשוט ממש שונאים חלב. רמדי זו יכולה לסייע לאנשים שחווים סחרחורות, בעיקר בשעות הבוקר, סובלים מדלקות גרון, פעם בצד ימין ופעם בשמאל, או שיש להם יבלות על האצבעות. מבחינה רגשית, הם אנשים המתקשים לקבל החלטה, מאחרים למקומות ללא הרף, מתקשים להירדם וסובלים מחוסר נוחות בשינה.

 לרמדי זו יש עוד שימושים רבים

NATRUM MORIATICUM

שם די ארוך לרמדי שמקורה בדבר הכי נפוץ בכל בית בעולם – מלח שולחן. רמדי זו מתאימה לאנשים שקשה להם להשתחרר מאירועים לא נעימים; הם נושאים עמם אהבות נכזבות במשך שנים, ותחושת הפרידה מקשה עליהם ליצור מערכות יחסים עמוקות עם אחרים. למעשה, הדרך היחידה בה הם מסוגלים להיפתח זה רק כאשר הם מרגישים שאין שום סיכוי או סיכון להיפגע.  המלח, ממנו עשויה הרמדי, הוא חומר משמר ומייבש, לכן נמצא את התכונות הללו באנשים המתאימים לרמדי – השימור מתבטא בקושי לשחרר רגש שלילי ולעבור הלאה, והיובש מתבטא בעור יבש או יובש בריריות. עוד יכולה רמדי זו לטפל בחוסר תחושה, התפתחות מעוכבת ומאוחרת אצל ילדים, יתר פעילות של בלוטת התריס, רעשים באוזניים, איבוד חוש טעם וריח, לחץ בכתפיים ובצוואר, וגם אצל ילדים המתקשים בקריאה, והאותיות מתחברות להם ביחד.

 לרמדי זו יש עוד שימושים רבים.

SEPIA

מכירים את הנשים הללו שמנסות לתמרן ולשלב את הכל? שרצות בין הקריירה, לבית, לבן הזוג, לילדים, אבל קצת קשה להן לאזן? ואולי אתן בעצמכן הנשים הללו? Sepia היא רמדי שיכולה להתאים לכן מאד ויש לה השפעה רחבה. הנשים שיעזרו ברמדי הזו הן נשים שאוהבות ספורט אירובי, כמו ריקוד, והן מרגישות שחרור אחרי פעילות כזאת. כמו כן, אם עברתן איזשהו טיפול הורמונלי שהשאיר אתכן עם תופעות לוואי כמו גלולות, התקן תוך רחמי או טיפולי פוריות, הרמדי הזו מושלמת להחזיר את האיזון ההורמונלי בחזרה לגוף (וכן, לפעמים אף לסייע בקליטה להריון באופן טבעי!).

לרמדי זו יש עוד שימושים רבים.

SILICEA

רמדי זו עשויה מסיליקון שהוא תחמוצת של צורן, החומר השני הנפוץ ביותר בכדור הארץ, אחרי חמצן. הצורן בגוף האדם חשוב לבריאות הציפורניים, השיער, העצמות והסחוסים; הוא מעניק גמישות וחוזק למבנים הללו ושומר על צורתם. זו הסיבה בגינה משתמשים בסיליקון כדי לסגור סדקים ושברים – חומרים אחרים לא נדבקים אליו, ומים לא חודרים דרכו.

שימושים מיידים ברמדי זו כוללים לרוב הוצאה של גוף זר מתוכנו, למשל כאשר נכנס קוץ, כאשר יש אבצס שצריך לנקז החוצה, הוצאת נוזלים מן האוזניים במקרים של דלקות, כאשר יש עצירות קשה ועוד. בהתאם לכך, זו רמדי שלא מתאימה לנשים בהריון או לאנשים עם קוצב לב, למשל, משום שהרמדי עשויה לגרום לדחייה של מה שהגוף מבין כגוף זר.

רמדי זו תתאים גם למקרים של ילדים שאוכלים היטב אך נשארים רזים משום שהאוכל לא נספג כהלכה בגופם, וגם במקרים של חוסר גמישות או גמישות יתר בגוף (ואפילו בנפש, בעקשנות וחוסר פשרות, או לחילופין בהתפשרות מוגזמת וריצוי), המעידים על כך שכמות הסיליקה בגוף לא מאוזנת.

 לרמדי זו יש עוד שימושים רבים.

STRAMONIUM

Stram היא רמדי שנמצאת בשימוש רב במקרים של פחדים אצל ילדים, במיוחד כאשר יש פחד מהחושך והילד זקוק לאור או להורה לידו עד שירדם. היא מתאימה גם לילדים שמפחדים מזרים, ולא מוכנים שההורה יעזוב אותם אפילו לדקה. כשהם מגיעים אליי לקליניקה, הם הרבה פעמים יחזיקו את היד של ההורה גם בזמן הפגישה, ויש להם פחד מן העולם שבחוץ. לרוב, הפחדים הללו נגרמו על ידי טריגר טראומטי כלשהו, לפעמים צפייה בסרט אימה, ולפעמים אפילו לידה טראומטית יכולה ליצור את המשקעים הללו. Stram תעזור בהתמודדות עם לחץ פוסט-טראומטי.

Stram עוזרת גם לילדים שפיתחו גמגום בעקבות בהלה או טראומה, אך תעזור בעיקר לסוג מסוים של גמגום – כזה שמגיע בתחילת המשפט, שנותן הרגשה שהילד ממש צריך לאסוף כוחו כדי להתחיל לדבר.

 לרמדי זו יש עוד שימושים רבים.

THUJ

שמעתם פעם על "עץ החיים"? למעשה שמו הרשמי הוא "תויה מערבית" והוא המקור של הרמדי הזו, שהיא רמדי מעולה לטיפול בנזקי חיסונים, כאשר ילדים מפתחים תגובה כלשהי אליהם, או משנים את התנהגותם. לרמדי הזו יכולת ניקוי רעלים נפלאה, היא מתאימה לטיפול ונטייה לפתח יבלות, וניתן לטפל באמצעותה גם בפוליפים ולמנוע התערבות כירורגית. האנשים שהרמדי הזו תתאים להם יהיו אנשים בעלי סודות רבים ונטייה להסתרה. הם אנשים עדינים ושבירים, כמו זכוכית, וההסתרה היא חומת ההגנה בה הם נוקטים. גם אנשים המתמודדים עם OCD ירוויחו מרמדי זו, משום שגם ב-OCD מרגישים האנשים כאילו ההרגלים שהם מאמצים להם הם סוג של הגנה ושמירה.

לרמדי זו יש עוד שימושים רבים.

פרובינג

איך מבררים איזו רמדי למי יכולה לעזור

יש לנו מושג איך מפתחים תרופות קונבנציונליות חדשות, ואנחנו יודעים קצת כיצד התגלו קבוצות חדשות של תרופות, כמו אנטיביוטיקה.

 

אבל כמה אנשים יודעים שמדי שנה מופיעות רמדיס (הכנות הומיאופתיות) חדשות? שההומאופתיה אינה מסורת שהוקפאה בזמן, אלא מערכת שמתפתחת כל הזמן?

 

בזמן מייסד ההומאופתיה הקלאסית, האנמן, היו כמאה תרופות הומיאופתיות. עד היום, "הכדורים הלבנים", הפכו ליותר מ- 3,500 רמדיס! והמשימה של ההומאופת היא לבחור את האחת היחידה (!) מהם שתהפוך את האדם לבריא.

 

תגליות של תרופות חדשות בהומאופתיה אינן מקריות, זו עבודה מתוכננת שמבוצעת על ידי בתי ספר מובילים. כל רמדי חדשה עוברת מבחן שנקרא "פרובינג" (ניסוי).

 

ה"פרובינג" (הניסוי) מתבצע בהשתתפות קבוצה של מתנדבים, אנשים בריאים, בתנאי שאינם סובלים מתסמינים חוליים כלשהם בזמן הבדיקות, במצב רגשי ופסיכולוגי טוב ויציב.

 

גם אני פעם השתתפתי בפרובינג כזה.

 

חלק מהמשתתפים הללו מקבלים רמדי חדשה במינונים הומאופתיים שונים, וחלקם מקבלים פלצבו. כל השינויים המתרחשים במהלך השבועות הקרובים נרשמים בקפידה על ידי משקיפים, מפקחים, שכמו כן המתנדבים עצמם לא יודעים מי קיבל מה, תרופה או פלצבו.

 

התוצאה היא תיאורים של כל מה שקרה במהלך הניסוי עם כל אחד מהמשתתפים: נלקחים בחשבון גם תסמינים גופניים, כמו למשל כאב ראש או פריחה בעור, וגם תסמינים נפשיים ופסיכולוגים, כמו גם ההשלכות של כל השינויים.

 

לדוגמא, 80% מהמשתתפים היו בעלי רצון פתאום לנסוע ולטייל, או 70% מהם פגשו את "חבר הנפש" שלהם, הסימפטומים שנמצאים אצל רוב הנסיינים הם אלו שנרשמו בספרים ההומאופתים. ומשתמשים במידע זה כדי לתת רמדי מתאימה לפי סימפטומים. כי דומה מרפא דומה.

 

זהו העיקרון הבסיסי של ההומאופתיה – רמדי שיכולה לגרום לסימפטומים אצל אדם בריא כך היא יכולה לגרום לריפוי אצל אדם חולה. 

אם אדם מתלונן, למשל, על כאב ראש מצד שמאל מעל העין המופיע פעם בשבוע, אז כ -500 רמדיס הומאופתיות שיש להן סימפטום זה עשויות להתאים לו. אבל רק רמדי אחת מסוגלת לרפא אותו, וכדי לבחור אותה מתוך כל רשימת הרמדיס, יש צורך לזהות את כל התסמינים המשמעותיים שיש לו בנוסף, לקבוע את סוג נפש האדם, נטיותיו, העדפותיו, לנתח את האירועים שהתרחשו קודם לכן, וקורים כרגע בחיים שלו.

כל נפח המידע הזה שהתקבל מהמטופל במהלך האבחון ההומאופתי מושווה לתיאורי הרמדיס דרך הפרובינג.

 

הומאופת, כשהוא מסתכל על מטופל, יכול לפעמים לחשוב למשל, שהמטופל צריך רמדי בשם""PULSATILA, מכיוון שהופעתו של המטופל, הסימפטומים מהם הוא סובל וסיפור חייו מראים את החיבור לרמדי ההומאופתית. עם זאת, לעתים קרובות מתברר שיש רק סימפטום אחד שלפיו הרמדי הנתונה אינה מתאימה למטופל זה, והסימפטום הזה הוא משמעותי, מה שאומר שההומאופת צריך לבדוק יותר. סימפטום זה יכול להיות, למשל, הרגשה שהרגליים קפואות כל הזמן, וזה הדבר היחיד המבדיל בין רמדי זו לבין אחרת, בנוסף לסימפטומים הנוספים.

 

לכן לבקש מהומאופת לייעץ שייתן משהו "לשיעול יבש ", או לשאול אם הוא יכול לרפא, למשל, אקזמה, זו בקשה חסרת טעם. כי הכל נלקח יחד עם שיעול ואקזמה, כל מה שמפריע יירפא, מצב הרוח ישתפר, חיוניות של האדם, ואולי מקום העבודה ומצב הזוגי ישתנה לטובה:)

 

למה כל זה אפשרי? כי תימצא הרמדי האחת שדומה לבנאדם ותאפשר לו להיות בהרמוניה שלמה, זה כמו לכוון כלי נגינה בתזמורת כך שכולם ינגנו ביחד סימפוניה יפה והרמונית שנשמעת טוב, כך הגוף ונפש תהיה בהרמוניה אחת שלמה ובאיזון כשהרמדי ההומאופתית תהיה מדויקת ונכונה.

 

 למידע נוסף וזימון תור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

למידע נוסף ניתן להשאיר פרטים

ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה למועדן אוהבי הומאופתיה כדי לקבל העדוכונים וטיפים מדי חודש

 • Facebook
 • YouTube
 • Instagram
Valentina Glik logo

ולנטינה גליק

הומאופתית קלאסית,R.C.Hom

כפר סבא

valentina@valentinaglik.com

054-9287054

כל המידע המתפרסם באתר זה הינו מידע כללי בלבד. למען הסר ספק, המידע אינו מיועד להנחות את הגולש או לשמש לגביו כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה כלשהיא. ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר